19 Aralık 2017

Yaşayan Bolu Projesi

 

2013 yılında Topluma Hizmetler Dersi kapsamında yazdığım ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi BAMER işbirliği ile hazırladığımız "YAŞAYAN BOLU" isimli projenin 2014 yılına kadar yürütücülüğünü üstlendim. Mezun olmamla birlikte proje hala BAMER bünyesinde devam etmektedir.
 
Projemizin çıkış fikri, Bolu sınırları içerisinde yaşayan ve Bolu’ya ilgi duyanlara Bolu tarihini, adetlerini, örflerini ve unutulmaya yüz tutmuş kültürünün ögelerini şehrin yaşayan simgesi durumunda olan Gülezler Konağı’nda değişik konferanslar, söyleşiler ve etkinlikler ile yeniden hatırlatmak ve Bolu’nun hala yaşamakta olan kültürünü özümsetmeyi sağlamaktır.
 
HEDEFLERİ
 
Projemizin hedeflerini 6 başlık altında özetleyebiliriz.
  1. Bolu’nun yaşan simgesi olan Gülezler Konağı’nı aktif hale getirilerek gerekn önemin verilmesi.
  2. Bolu’nun unutulmaya yüz tutmuş kültür ögelerini canlandırarak hafızalara geri kazandırmak.
  3. Farklı illerden Bolu şehrinde bulunan üniversite, lise vs. öğrencilerin Bolu’nun yaşayan kültürünü öğrenme imkanı vermek.
  4. Bolu halkının kendi kültür, örf, adet ve ata mesleklerini öğrenmeye imkan vermek ve yeni neslin kendi kültürünü tanımasını sağlamak.
  5. Bolu’nun tanıtılmasını sağlamak.
  6. Düzenli aralıklarla yapılacak olan ve her birinde farklı bir konuyu ve ilçeyi ele alacak olan konferans ve söyleşilerimizle Bolu halkının ve yaşayanlarının yaşadıkları bölgeyi tanımalarını sağlamak.  

Düşünceniz:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz etiklik denetiminden geçtikten sonra en kısa sürede paylaşılacaktır. Teşekkür ederim..